23 Haziran 2024
İstanbul, Türkiye
Akademi Dünyası

Uluslararası Tez Veritabanları

Uzun zaman sonra, akademik bir içerikle karşınızdayız. Dünyanın pek çok yerinde kullanılan veri tabanları mevcut. Ülkemizdeki Ulusal Tez Merkezi benzerinde veri tabanları mevcut. Sizler için en çok kullanılan uluslararası veri tabanlarından 3’ünü derledik. Bunlar;
1-Open Access Theses and Dissertations (OATD)
2- NDLTD Union Archive
3- BASE (Bielefeld Academic Search Engine)

Open Access Theses and Dissertations (OATD) web sitesi, açık erişimli tezler ve doktora tezlerini arama, inceleme ve indirme imkanı sunan bir web sitesidir. Bu web sitesinde, dünya çapındaki birçok üniversitede yazılmış olan tezler ve doktora tezlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca, bu web sitesinde yer alan içerikler arasında arama yaparak ilgili konularda araştırma yapabilir, tezlerinize kaynak olarak kullanabilirsiniz.

www.oatd.org adresinden tarama yapabilirsiniz.

NDLTD Union Archive, Networked Digital Library of Theses and Dissertations (NDLTD) adlı bir organizasyon tarafından oluşturulmuş bir veri tabanıdır. Bu veri tabanı, dünya çapındaki birçok üniversitede yazılmış olan tezler ve doktora tezlerini bir araya getirir. Bu veri tabanına erişim sağladıktan sonra, ilgili konularda araştırma yapabilir ve tezlerinize kaynak olarak kullanabilirsiniz. NDLTD Union Archive, araştırmacıların ve bilim insanlarının birbirleriyle iletişim kurmalarını ve bilgi paylaşımını kolaylaştıran bir platformdur.

www.union.ndltd.org adresinden tarama yapabilirsiniz.

BASE (Bielefeld Academic Search Engine) web sitesi, dünya çapındaki birçok veri tabanında yer alan akademik içeriklerin arama yapılabildiği bir web sitesidir. Bu web sitesinde, araştırma yazıları, kitap bölümleri, raporlar, tezler ve diğer akademik içerikler arasında arama yaparak ilgili konular hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. BASE, araştırmacıların ve bilim insanlarının çalışmalarını daha kolay ve etkili bir şekilde yürütebilmelerine yardımcı olan bir web sitesidir.

www.base-search.net adresinden tarama yapabilirsiniz.

Siz de aşağıda farklı tez veritabanlarını bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave feedback about this