18 Temmuz 2024
İstanbul, Türkiye
Genel Hemşirelik

ÖHDER’i Yakından Tanıyalım

Öğrenci Hemşireler Derneği(ÖHDER), 2006 yılında İzmir’de kurulmuştur. 90’ı aşkın üniversitede temsilcisi bulunan ve 10500’ü aşkın üyeye sahip olan derneğimiz Türkiye’de ki tüm lisans hemşirelik öğrencilerinin de üye olabileceği tek resmi kurum olma ayrıcalığını taşımaktadır. Aynı zamanda yüksek lisans ve doktora hemşirelik öğrencileri de üye olabilmektedir. Bence derneğimizin bir diğer ayrıcalığı da tüm yönetim ekibi de dahil olmak üzere tüm üyelerinin hemşirelik öğrencilerinden oluşmasıdır. Bugünlere de öğrencilerin emeği ve hocalarımızın desteğiyle gelmiştir.

ÖHDER’in vizyonunu “Çağdaş ve yenileşimci düşünceyi, yaşam boyu öğrenme felsefesini ilke edinmiş gönüllü ekip üyeleri ile öğrenci merkezli akademik-klinik iş birliklerine destek olarak, hemşirelik camiasını bir araya getiren bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek; görev, yetki ve sorumluluklarının bilincinde lider hemşireler yetişmesi ve hemşirelik eğitiminin standartlaşması amacına hizmet etmektir.” olarak ifade edebiliriz. Misyonunu ise “Atatürk ilke ve inkılaplarını, evrensel etiği esas alan; çağdaş, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında hemşirelik eğitiminin, felsefesinin, birliğinin gelişmesine hizmet eden, faaliyet alanı doğrultusunda danışmanlığına başvurulan, öğrencilerin birlik içinde hareket etme bilincini destekleyen ve güçlü ekip üyeleriyle ulusal ve uluslararası paydaşlarına öncülük eden bir dernek olarak varlığımızı sürdürmektir.” şeklinde ifade etsek yanlış olmaz.

ÖHDER faaliyetlerini birbirinden farklı ama birbiriyle ilintili 5 farklı komisyon aracılığıyla yürütmektedir. Bu komisyonları şu şekilde sıralayıp kısaca açıklayabiliriz:


Tanıtım ve Öğrenci İlişkileri Komisyonu
Komisyonun amacı, derneğin ulusal ve uluslararası tanınırlığını arttırmak ve aynı bağlamda öğrenci sorunlarının çözümlendirmektir. Bunu sağlamak adına, tüm üniversitelerde ve ulusal ve uluslararası toplantılarda derneğin tanıtımının sağlanması için çalışmalar yürütmektedir.


Basın ve Yayın Yönetimi Komisyonu
Komisyonun amacı, derneğin etkinliklerinin görsellerini hazırlamak ve bu görsellerin sosyal ağlardan ve resmî web sitesinden paylaşılmasını sağlayarak yapılan çalışmaların görünürlüğünü arttırmak, sağlık alanında çıkarılan yayınları takip etmek ve mümkün olduğunca hemşirelerin ve adaylarının bu kaynaklara ulaşımını kolaylaştırılmak, sağlık ve hemşirelik alanında medyada güvenilir bir kaynak oluşturmaktır.


Eğitim, Kongre ve Konferans Çalışmaları Komisyonu
Komisyonun amacı; ilgili adayların teorik bilgisini arttırmak, hemşirelik felsefesini kavrayıp ona yenilikler getirebilecek bir bilinç oluşturmak, kişilerin gerek hemşirelik ve sağlık alanında gerekse kendi kişiliklerinde ve becerilerinde istendik seviyelere ivmelendirecek eğitim, kongre ve konferans gibi bilimsel toplantılar gerçekleştirmek, bu amaç ve kapsamda yapılan ulusal ve uluslararası tüm toplantıların takibini yaparak katılım sağlamaktır.


Gezi, Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Komisyonu
Komisyonun amacı; ilgili tüm meslek gruplarının ve adaylarının sosyal bağlamda bir araya gelmesini sağlamaktır. Kahvaltı, akşam yemekleri, piknik, yılbaşı-hemşirelik haftası kutlamaları, paintball, müze & huzurevi ziyaretleri, şehir & mekân gezileri, TV programlarına katılım, spor müsabakaları vb. etkinlikler düzenleyerek hemşirelik öğrencilerini sosyal platformlarda bir araya gelmesini sağlamaktır.


Uluslararası İlişkiler Komisyonu
Komisyonun amacı, derneğin ilgili uluslararası kuruluşlarla bağlantısını kurarak derneğin uluslararası kimliğini üstlenmektir. Bu bağlamda, yurtdışında bulunan meslek dernekleri ile iletişimi kuvvetlendirerek mesleğin gelişimine ve uluslararası hemşirelik eğitiminin standardizasyonuna hizmet eder.

 

Benimde üç yıldır aktif olarak görev aldığım derneğimizi kısaca bu şekilde tanıtabiliriz. Ben içinde bulunduğum süreçte kendime çok güzel şeyler kattım ve aynı şekilde birçok güzel insanla da bu şekilde tanıştım. Öğrenci tüm arkadaşlarıma mutlaka ÖHDER’e üye olup içerisinde güzel şeyler üretmesini de tavsiye ederim. Daha fazla bilgi edinmek için ohder.org.tr adresini veya ÖHDER instagram adresini inceleyebilirsiniz.

Ben yok biz varız!

 

Leave feedback about this