18 Temmuz 2024
İstanbul, Türkiye
Akademi Dünyası

Araştırma Dizinlerini Tanıyalım: Google Akademik

Google Akademik platformu 2004 yılında Google tarafından hizmete alınan bir platformdur. Bilimsel araştırma yapmak isteyen kullanıcıların doğru kaynağa erişimine imkân sağlayan Google Scholar YÖK başta olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası çalışmaya ulaşma imkânı sağlar.
Google tarzı bir arama motoruna istenilen anahtar kelimeler yazılarak pek çok dizinde kayıtlı olan çalışmaları önünüze sıralar. Ulaşılan makaleler hakkında atıf sayısına kadar geniş bilgi sunar.  Her Google uygulaması gibi, Scholar Google için de tek bir gmail hesabı yeterlidir. Gmail hesabı olmadan da kullanılabilmektedir. Eğer gmail hesabınızla oturum açtıysanız bulduğunuz çalışmaları yeniden ulaşmak üzere kitaplığa kaydedebilirsiniz.

Arama yaparken yıllara göre ya da alakaya göre şeklinde iki şekilde filtreleme yapabilirsiniz. Araştırdığınız konu ile ilgili yalnızca güncel makaleleri görüntülemek isterseniz “yıl” sekmesinden seçim yapabilirsiniz. Ayrıca Türkçe ya da herhangi bir dil seçerek de araştırmanızın çerçevesini belirleyebilirsiniz.

Leave feedback about this