29 Mayıs 2024
İstanbul, Türkiye
Hemşirelik

Hemşirelikte Özerklik Nasıl Geliştirilir?

Hemşirelik mesleğini hızla değişen sağlık bakım ortamlarında geliştirmek için özerklik anlayışına ihtiyaç vardır. Uluslararası alanda uzman hemşirelik rollerinin genişletilmesi ve geliştirilmesine odaklanılır. Bu
bağlamda hemşirelerin bakım verdikleri bireyleri ve kendilerini etkileyen durumların kontrolünü ele almaları, hemşirelik uygulamalarını bilimsel bilgiye dayandırmaları gereklidir.

Bir hemşire eğer özerk olarak çalışacaksa, bunu yapma özgürlüğünü algılamalı, buna değer vermeli ve özerkliği uygulamada istekli olmalıdır. Hemşirelik etik kodlarından birisi olan özerklik hemşireliğin profesyonelleşmesi için gerekli şartlardan biri olarak karşımıza çıkar. Hemşireliğin özerkleşmesinde en büyük katkıyı hemşirelik eğitimi standardizasyonu sağlayacaktır.air jordan 1 low
nike air jordan 4 oil green
best jordan 4
nike air jordan 4 black canvas
nike air jordan 1
jordan for sale
jordan shoes online
best jordan shoes
nike air jordan women
nike air jordan 1 retro high og
nike air jordan mid 1
jordan shoes online
jordan 4 red thunder
air jordan 1
off white jordan 1
nike air jordan red and black
best jordan 4
jordan 1 sale
jordan 1 for sale
nike air jordan 11 midnight navy
nike air jordan 1 retro high
nike air jordan high tops
jordan shoes for men
jordan 4 black cat
nike air jordan shoes
nike air jordan low
nike air jordan 4 retro trainers
mens nike air jordan
jordan outlet
nike air jordan 4
jordan for sale
nike air jordan mid
best jordan 1
air jordan sale
sales of air jordan
nike air jordan 11
nike air jordan 4 black
nike air jordan mid
cheapest jordan 4
nike air jordan mens basketball shoes
nike air max 90 mens on sale

Bir hemşire olarak daha fazla özerklik elde etmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.
1) İster tonlarca deneyiminiz olsun ister yükselme yolunda olun ister hemşirelik kariyerinizin ilk adımlarında olun her zaman kendi kendinizin en iyi savunucusu olacağınızı unutmayın. 2) Kendinizi bir problem çözücüsü olarak düşünün ve onun gerektirdiği şekilde davranın. Daha yüksek bakım kalitesi ile sonuçlanabilecek ve daha hızlı karar vermeyle sonuçlanabilecek her şey profesyonelliğinizi artıracak hasta memnuniyetini artıracak aynı zamanda düşük ölüm oranları gerçekleşmiş olacaktır.
3) Organize olun ve iş yükünüzü etkili bir şekilde yönetebileceğinizi gösterin. Görevlerin paylaşıldığı bir ekip ile hastaya bütüncül bir bakım sağlayın.
4) Eğitiminizi geliştirin. Hemşirelikte daha fazla özerkliği geliştirmenin bir başka yolu budur. Hemşirelik uygulama alanlarında bilimsel çalışmalar hemşirenin en iyi kanıtlara dayanarak özerk hareket etme becerisine katkıda bulunur. Ek kurslar ve sertifikalar bilgi derinliğinizi gösterebilir.
5) Mesleki özerkliği oluşturan temel öğelerden birisi karar vermedir. Hastalarla sıkça birlikte olan hemşireler hasta için en iyi olanı belirleme de hastalarda istendik sonuçlara ulaşmada ekibin karar verme sürecine olumlu katkılarda bulunabilirler. Derin koma hali gibi hasta bireyin özerkliğinin tamamen kalktığı durumlarda hastanın sahip olduğu değerler göz önüne alınarak ve ailesiyle iş birliği yapılarak hastanın olası isteklerine uygun kararlar alınmalıdır.
Başkalarıyla uyum için çalışmak bir hemşirenin uysal olmasını gerektirmez. Özerklik etkili olduğunda hemşirenin eylemleri hastaya ve hasta yakınlarının eğitimine odaklanılır. Bu nedenle özerklik hastaya en iyi hemşirelik uygulamasını içerir. Özerklik asla kendine veya kişisel güce odaklanmaz.

Sonuç
Hemşirelik bakımının kalitesinin artması mesleki özerkliği geliştirirken, mesleki özerkliğin gelişmesi bakımın kalitesinin artmasına önemli bir katkı sağlar. Hemşireler için özerk uygulamanın nasıl ve neden daha iyi hasta sonuçları ve artan iş tatmini ile sonuçlanabileceğini bilmek bakım sunumunun genel dönüşümüne ve iyileştirilmesine yol açacaktır. Bir hemşirenin eleştirel düşünmesi, değerlendirmesi ve müdahaleleri yaşam ile ölüm arasındaki fark olabilir.

Kaynak: 

  • Western Governos University nursing otonomy Ishikawa Journal of Nursing 2006 Autonomy in Nursing
    Anadolu Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri dergisi 2013;16:3

Leave feedback about this