24 Haziran 2024
İstanbul, Türkiye
Genel

Uykumuz İçin Dikkat Etmemiz Gereken Püf Noktalar

Uyku, yaşamımızın yaklaşık 1/3’lük zaman dilimin kapsayan bir süreçtir. Bebeklikten yetişkinliğe doğru gittikçe uyku süremiz azalıyor. Bu doğal bir süreç olmakla birlikte baktığımız zaman yaşam koşullarımızın da etkisiyle bu sürecin normal aralığının dışına çıkabilmekteyiz. Yetişkin bir insan için 7,5-8 saat uyku yeterli olurken 4 saatten az veya 9 saatten fazla olması normal olarak değerlendirilmemektedir.nike air jordan 6 retro unc sneakers
jordan shoe stores
cheap jordan
nike air jordan 4 military black
jordan 1 cheap
nike air jordan 6 rings
travis scott jordan 1
nike air jordan retro 4
sales of air jordan
nike air jordan store
cheap jordan 4s
nike air jordan 6 retro unc sneakers stores
nike air jordan 1 retro
jordan nike air
nike air jordan womens low
mens jordan shoes on sale
cheap jordan 4
mens nike air jordan 1
nike air jordan womens black and white
nike air jordan retro
jordan shoes online
nike air jordan high top
air jordan nike
nike air jordan online
cheap jordan 4
air jordan 3
jordan shoes on sale
nike air jordan mens
nike air jordan 1 lost and found
jordan shoes for sale
jordan shoes on sale
nike air jordan 4 red
best jordan 4
cheap jordan
cheap jordan 1
jordan’s store
cheap jordan shoes
jordan 4 cheap
nike air jordan 1s
nike air jordan low
jordan shoes for sale

Uykuya bağlı hastalıklar erişkinlerde sık görülür ve yaşla birlikte artar. Uyku problemlerine baktığımızda en çok yaşanılan problemlerden birisi uykusuzluktur. Uykusuzluk, üniversite öğrencilerinde de sık gözlenir. Üniversiteler genel olarak gençlerin bulunduğu, meslekleriyle eğitimlerini aldıkları, kişiliklerinin, hayata bakışlarının ve yaşam alışkanlıklarının şekil almaya başladığı yerlerdir. Bu sebeple uyku ile ilgili problemlerde üniversite yıllarında başlayıp uzun süreler boyunca insanları olumsuz etki edebilmektedir.

Üniversiteli öğrenciler, genellikle aileden uzakta, yurt ya da arkadaş evi gibi yerlerde yalnız yaşamaya başlamaktadır. Bu süreç kendi kendine baş etmede sorun yaşadıklarında ve olumlu destek alamadıklarında iyi oluşlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu olumsuzluklar uyum sorunları, anksiyete, depresyon, sigara ve madde bağımlılığı gibi sorunların ortaya çıkmasını tetikleyebilmektedir. Bu da psikolojik iyi oluşu olumsuz etkileyebilmektedir. Bunlara ek olarak yapılan çeşitli araştırmalarda öz yeterlilik, cinsiyet, aşırı telefon kullanımı, değerler ve gelenekler gibi değişkenlerinde psikolojik iyi oluşu etkilediği bulunmuştur.

Yapılan araştırmalarda üniversite öğrencilerinin çoğunun uykusuzluk problemi yaşadığı, aile ilişkileri kötü olanların, aşırı stres yaşayanların, yatakta telefon kullananların, yetersiz fiziksel aktivite yapmayanların ve boş zamanlarını aktif olarak değerlendirmeyenlerin daha fazla uyku problemleri yaşadığı belirlenmiştir. Yapılan analizler neticesinde aile ilişkisi kötü olanların çok iyi olanlara göre yaklaşık olarak 1,5 kat, yatakta telefon kullanımı mevcut olanların olmayanlara göre yaklaşık olarak 1,7 kat, aşırı stres yaşayanların düşük düzeyde stres yaşayanlara göre yaklaşık olarak 2,5 kat daha fazla uykusuzluk yaşadığı belirlenmiştir. Aynı şekilde boş zamanlarında sinema/televizyon izleyen, düzenli olarak spor yapanların, ailesi veya arkadaşlarıyla vakit geçiren ve düşük düzeyde stres yaşayanların psikolojik iyi oluşlarının daha iyi olduğunun ve daha az uykusuzluk problemi yaşadıkları belirlenmiştir.

Elde edilen verilere bakıldığında yatakta telefona bakma, yeterli düzeyde aktivite yapmamanın ve boş zamanları aktif olarak geçirmemenin vücudumuza olumsuz etkileri olmaktadır. Bu sebeple düzenli olarak spor yapmak, boş zamanlarımızda sevdiklerimizle veya kendimizle çeşitli etkinlikler vasıtasıyla güzel vakit geçirmek ve yatmadan en az birkaç saat öncede telefon, bilgisayar gibi elektronik eşyaları bırakıp onlar yerine kitap okumak, günlük yazmak gibi aktiviteleri yapmak hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak bize iyi gelecektir. Bunlar dışında ailemiz ve sevdiklerimizle olan ilişkimizi de olabildiğince iyileştirmek ve hayatımızda stres düzeyimizi etkileyen şeyleri olabildiğince kontrol altında tutmamız da bize iyi gelecektir. Uykumuz aslında hem etkilediği hem de vücudumuz açısından taşıdığı değerden ötürü çok önemli. Uyku sağlığımıza dikkat edip olumsuz etkileyen sebepleri azaltmak hem uyku verimimizi hem de hayat kalitemizi yükseltecektir.

Vücut ve uyku sağlığımıza dikkat etmeyi unutmayalım!

Kaynakça

  • Demirer, İ., & Erol, S. (2020). Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile uykusuzluk ve psikolojik iyilikleri arasındaki ilişki. Psikiyatri Hemşireliği Dergisi, 11(3), 201-211.
  • Algın, D., Akdağ, G. & Erdinç, O. (2016). Kaliteli uyku ve uyku bozukluklari/Quality sleep and sleep disorders. Osmangazi Tıp Dergisi, 38(1), 29-34.

Leave feedback about this