Hemşirelik Bölümü Okurken Sizi Neler Bekliyor?

0
9

Bugün sabah erken saatlerde YKS 2021 yerleştirme sonuçları açıklandı. Pek çoğunuz için uzun zamandır beklenen heyecanlı bir haberdi. Sizler hemşirelik mesleğini belki henüz sınava hazırlanmadan önce hedeflediniz, belki de sonrasında karar verdiniz. Sonuçta artık buradasınız. Mesleğin birer ferdi olarak hayatlarınıza devam edeceksiniz. Kafanızda belki onlarca soru var. Üniversiteye yeni başlayacaklar için verilecek pek çok tavsiye var ama, bu yazı onları içermiyor. Hemşirelik bölümü adına sizleri neler bekliyor bunlara değinmek istiyorum. İlk olarak herkesin merak ettiği konu ile başlayalım.

Ne Zaman Uygulama Öğreneceksiniz?

Uygulama öğrenmeye ilk sınıftan başlıyoruz. Bu dersler her dönem farklı bir konuyu içerecek şekilde mezun olana kadar devam ediyor. Genel müfredata göre ilk sene temel ortak dersler ve giriş dersleri verilir. Bunlar;

-Bilgisayar Teknolojileri

-Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

-Türk Dili ve Edebiyat

-Yabancı Dil

-Anatomi

-Fizyoloji

-Histoloji

-İletişim

-Biyokimya

-Mikrobiyoloji

-Patoloji

-Beslenme İlkeleri

-Patofizyoloji

Şeklinde devam eden derslerdir. Hepsi aynı anda verilmeyebilir, bazılarının ismi ve içeriği değişiklik gösterebilmektedir. Bu derslere ek olarak ‘Hemşirelikte Temel İlke ve Uygulamalar’ / Hemşirelik Esasları ve Temel Uygulamalar ya da Meslek Esasları ve Temel İlke Uygulamalar gibi isimler ile adlandırılan bir uygulama dersi olacak. Bu ders temel hemşirelik becerilerini kazandırmak için; hasta birey ile ilk tanışmadan başlayarak yapılan pek çok temel hemşirelik uygulamasını öğreneceğiniz temel derstir. Birçok üniversite eskiden bu dersi 1. Sınıf 2. Yarıyıl’ da vermeye başlıyordu. Ders ile birlikte ilk staj uygulaması da başlamış oluyordu. Gelişen ve değişen müfredat ile birlikte genel olarak ders iki döneme bölünerek anlatılıyor. Fakat staj uygulaması en erken 2. Ders döneminde başlıyor. Bu konuda endişe etmenize gerek yok. Kimse size laboratuvarda uygulama göstermeden staja çıkartmayacak. Bu konuda oldukça heyecanlı olan meslektaşlarımız olabiliyor. Hiç korkmayın, hocalarınız bu yollardan geçtiler ve her sene yeni öğrencilere ders anlatıyorlar. Heyecanlarınızı ve kaygılarınızı biliyorlar.

Peki başka hangi uygulama dersleri var? İkinci yıl uygulama olarak Dahiliye Hemşireliği (İç Hastalıkları Hemşireliği) ve Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği derslerini alacaksınız. Bu derslerin paralelinde stajlara çıkacaksınız. Takip eden yılda ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği, Çocuk Hastalıkları Hemşireliği, Halk Sağlığı Hemşireliği ve Psikiyatri Hemşireliği dersleriyle stajları olacak. Alanımızda temel dersler bunlar. Üniversitelere göre değişiklik göstermekle birlikte Ameliyathane Hemşireliği, Yoğun Bakım Hemşireliği, Acil Hemşireliği ya da Adli Hemşirelik gibi dersler alacaksınız. Bu dersler her üniversitede değişiklik gösteriyor. Müfredatımızda oturmuş bir yerleri yok. 4 yıllık hemşirelik eğitimi süre olarak yetersiz kalıyor. Uygulama konusunda üzerinde durmamız gereken bir konu daha var; intörnlük.

İntörnlük uygulaması, her okulda uygulanmayan, fakat sağlık bölümlerinde giderek yaygın hale gelen bir uygulama. Buna göre son yılın tamamında uygulama eğitimi gördüğünüz bir süreç diyebiliriz. İntörnlük uygulamasında öğrenciler haftanın belirli günlerinde çalışma hayatına hazırlanarak hastanede uygulama görüyorlar. Bunların yanında az kredili dersleri görüyorlar. İntörnlük uygulamasının olduğu üniversitelerde ders programları biraz daha sıkıştırılmış oluyor.

Hemşirelik ile Diğer Bölümleri Okumak Arasındaki En Önemli Farklar

Gelelim merak edilen diğer bir konuya. Muhtemelen diğer bölümler de dahil olmak üzere üniversite okumak konusunda birçok hikâye duymuşsunuzdur. Hemşirelik okurken diğer bölümlere oranla daha fazla çalışma süreci size bekliyor olacak. Bu gözünüzü korkutmasın. Stajlar ve dersler bir arada olduğundan daha fazla efor sarf etmeniz gerekecek. Benim okuduğum dönemde bir başka zorluk ise 8-17 mesaisinde çalışır gibi eğitim görmekti. Sabahın erken saatlerinde kalkmak diğer bölümlerle kıyaslanınca biraz zorlayıcı bir durum olabiliyor. Fakat alışılmayacak bir durum değil. Zira hemşire demek farklı mesailerde çalışarak, farklı saatlerde uyuyup uyanabilen kişi demek.

Şimdilik sizlere aktaracaklarım bu kadar. Her türlü sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevaplamaktan memnuniyet duyarım. Aramıza hoş geldiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here