Covid-19,  Konuk Yazar Köşesi

Covid-19 Pandemi Sürecinde Yetişkinler Arasında Yüz Maskesi Kullanma Pratiği ve Tekniği Üzerine Değerlendirme ve Öneriler

Bu yazının amacı; Covid-19 pandemi sürecinde damlacık ve temas yoluyla bulaşan SARS CoV-2, etkeninden korunmada önemli bir rol oynayan yüz maskesi kullanmaya yönelik bilgiler vererek, yetişkinler arasında yüz maskesi kullanma pratiği ve tekniği ile ilgili öneriler sunmaktır.

COVID-19 virüsü 2019 yılında ortaya çıkan, tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı RNA yapısına sahip, solunum salgıları ve tükürükte yüksek viral yüke yol açan üst ve alt solunum yolu enfeksiyonuna neden olan bulaşıcı bir virüstür. Damlacık yoluyla bulaşan hastalıklarda, parçacıklar büyük oldukları için öksürük ve hapşırık durumunda 2-3 metre kadar uzağa gidebilir. Bu tür hastalıklarda, doğrudan bulaşmayı engellemenin yolu araya mesafe koymaktır.

Temas yoluyla bulaşma, özellikle damlacık yoluyla bulaşan hastalıklar için en önemli bulaşma yoludur. Yüzeylerdeki parçacıklarla temas sonrasında ellerin ağız, burun, göz ve yüze temas etmesiyle bulaşıcı parçacıklar ağız ve burun aracılığıyla vücuda girmektedir. Bu tür bulaşmayı engellemenin yolu, yüz maskesi kullanımı, el hijyeni uygulaması ve yüzeylerin temizliğinin sağlanmasıdır .Yüz maskesi tasarımları farklılıklar göstermekte ve kullanıcılar için kafa karıştırıcı olmaktadır. Örneğin, yüz maskesinin dışa bakması gereken renkli bir tarafının olması gerekirken maskelerin her iki tarafta da aynı renkte ve genellikle beyaz olması bu karışıklığa neden olmaktadır. Yüz maskelerinin ambalajlarının basit olması ve doğru kullanımı ile ilgili net talimatlar sağlamadığından maske takmak daha da tehlikeli hale gelebilmektedir. Yüz maskelerinin doğru kullanımı önemlidir, çünkü yanlış kullanım bulaşma riskini artırabilir.

Yüz maskesi takmanın uygun tekniği sekiz adımda bildirilmektedir:

Bir yüz maskesini çıkarmanın uygun tekniği dört adımı içerir:

Toplumlardaki nüfusun önemli bir bölümünü yetişkinler oluşturmaktadır. Bu nedenle, yüz maskesi kullanma durumu toplum sağlığını korumak için önemli bir konudur.Bir toplumda solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmasını en aza indirmek için yüz maskesinin doğru kullanımı önemlidir.

KAYNAKÇA

  • FILIZ, T. A. Ş. Covid-19 Pandemi Sürecinde Yetişkinler Arasında Yüz Maskesi Kullanma Pratiği ve Tekniği Üzerine Değerlendirme ve Öneriler. Halk Sağlığı Hemşireliği Dergisi, 2.2: 52-56.

Öğrenci Hem. Eda YILMAZ

(YAZI İÇERİĞİNDEN YAZARIN KENDİSİ SORUMLUDUR.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir