CDC Rehberliğinde Covid-19 ile Mücadelede Sağlık Çalışanlarının El Hijyeni Nasıl Sağlanır

0
4

Centers for Disease Control and Prevention/ Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi kısa adıyla CDC, tüm Dünya’ da genel geçer sağlık önlemleri için gerekli rehberleri sunuyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve uluslararası sağlık kuruluşları CDC’ nin önlemlerini dikkate alıyor. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede CDC tarafından çeşitli önemler paylaşılıyor. Hemşirelik Akademisi olarak, CDC’ nin sağlık profesyonelleri ve halk için önerdiği ‘el hijyeni’ önerilerini sizler için derledik.

El Hijyenini Sağlama

El yıkama ile mekanik olarak ellerde bulunan tüm patojenler ortadan kaldırılabilir. Enfeksiyonları önlemek adına, elleri kontamine eden canlı patojen sayısını azaltmak için alkol bazlı el dezenfektanlarının kullanımı CDC tarafından uygun olarak değerlendiriliyor. CDC alkol bazlı dezenfektanların kullanımını, el yıkamaya ulaşılamadığı anlarda öneriyor. CDC laboratuvar verilerine göre;

  • %60 Etanol içeren el dezenfektanları
  • %70 İzopropanol içeren el dezenfektanları

Covid-19 virüsü ile benzer özellik taşıyan virüsleri etkisiz hale getirdiğini bildiriyor.

İnsanlar arasında el ile temasın doğrudan ya da dolaylı olarak korona virüsün yayılması üzerindeki rolü kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte, el hijyeninin enfeksiyonların önlenmesinde büyük önem taşıyor. CDC ye göre ellerde belirgin bir kirlenme olmadığında, alkol bazlı dezenfektanları kullanabilirsiniz. Fakat belirgin bir kirlenme varsa mutlaka su ve sabun kullanmanız gerekiyor.

Hastanede Hangi Durumlarda El Hijyeni Gereklidir?

Bu sorunun cevabı her zaman olarak cevaplanabilir. Fakat rehberlerde genel bir klinik endikasyon tablosu sıralayabiliriz. Sağlık profesyonelleri olarak bizler, su ve sabun kullanarak veya alkol bazlı dezenfektanlar kullanarak aşağıdaki durumlarda mutlaka el hijyeni sağlamalıyız;

  • Hastaya herhangi bir nedenle dokunmadan önce,
  • Hastaya aseptik bir girişim yapmadan veya invaziv girişim uygulamadan önce,
  • Hasta bakımında kirli vücut bölgesinden, temiz vücut bölgesine geçerken,
  • Hasta odasındaki çevrede herhangi bir yere dokunduktan sonra,
  • Kan, vücut sıvıları ve kontamine yüzeylere temastan sonra,
  • Eldiven çıkarıldıktan hemen sonra.

Tüm Dünya korona virüs ile mücadele ederken, el hijyeni hastane dışındaki ortamlarda da oldukça önem taşıyor. Sağlık profesyoneli olarak bizlerin öncelikli görevi kendimizi koruyarak, hasta grubuna müdahale etmek. Pandemi durumunda aciliyet yoktur. Öncelik kişisel tedbirleri alarak virüsün yayılımını engellemeye katkı sağlamak ve kendimi korumaktır diyerek yazımı noktalıyorum.

Kaynak:

  1. CDC (2020). Information for Healthcare Professionals:İnfection Controls, CDC Statement for Healthcare Personnel on Hand Hygiene during the Response to the International Emergence of COVID-19. Erişim Adresi: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/infection-control/hcp-hand-sanitizer.html ( Erişim: 29.03.2020).
  2. CDC (2002). Hand Hygiene in Healthcare Settings, Guidelines for Hand Hygiene in Healthcare Settings Published. Erişim Adresi: https://www.cdc.gov/handhygiene/index.html ( Erişim: 29.03.2020).

Uzm. Hem. / Öğr. Gör. Öznur T. ÇELEBİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here