Film Önerisi: Guguk Kuşu – Bir Psikiyatri Koğuşunda Yaşananlar

0
11

Merhabalar, elimden geldikçe biraz daha alanla alakalı film ve kitap önerisi serileri hazırlayacağım. Üniversite yıllarımda psikiyatri hemşireliği dersinde yaptığımız film izleme günlerinde izlediğimiz bir filmi paylaşayım sizlerle.

Tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan Randle P. McMurphy adlı kişinin dramını ve otoriter sisteme karşı olan bir adamı izliyoruz. Aykırı bir mahkum olan McMurphy’nin sayrıl tavırları cezaevi otoritesinin gözüne batmaya başlayınca bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve kafadan çatlak olduğuna kanaat getirilir. Artık yeni meskeni, tımarhanedir… McMurphy hastanede de kurumun kurallarına uymaması ve arkadaşları ile olan ilişkileri ile dikkatleri üzerine çeker. Kısa süre içinde soğuk tavırlı, suratsız, otoriter bir görevli olan hemşire Ratched, McMurphy’yi yakın takibe alır ve her hareketini izlemeye başlar. Rathced ve McMurphy gibi birbirlerine son derece zıt iki karakterin arasındaki gerilim McMurphy’nin yakın arkadaşları için planladığı çeşitli faaliyetlerle onların iyileşmesine yardımcı olmaya başlamasıyla daha da arttığı bir hikaye izleyiciye sunulmuş.

Döneminin Oscar’lı önemli filmlerinden olan Guguk Kuşu gerçek bir akıl hastanesinden çekilmesinden, figüranların hastanede tedavi gören hastalardan oluşmasına kadar oldukça özel bir film. Psikiyatri hemşireliğine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak isterseniz kesinlikle tavsiye edilir. İyi seyirler. #filmönerisi #haftanınfilmi

1975- ABD yapımı – IMDb: 8,7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here