Akademi Dünyası

Tez Savunmasına Hazırlanırken…

Uz. Hem. Öznur Tuğba ÇELEBİ

2015 de başlayan yüksek lisans eğitimi hikayem, nihayet 2019 da sona erecek. Pazartesi günü 4 yıllık emeğimin son düzlüğüne adım atmak üzere Erzurum’a gidiyorum. Uzun bir çalışma düzeni ve hayatımızın düzeni içerisinde  son bir yılda tezi yazma sürecinde oldukça yavaş ilerledim. Ve sonunda tezimi bitirdim. Ben 3. dönemimdeyken (2016 yılında) gelen düzenleme ile artık yüksek lisans eğitimi 3 yılda bitirilmek zorunda. 2015′ te başlayanlar için bir sene ek süre verildi. Ben de bu hakkımı sonuna kadar kullandım. Özellikle son 1-2 ayda yoğun bir çalışma ile yoğun bakım hemşireliği arasında yüksek lisans tezimi bitirdim. 

Danışman hocamın destekleri ile savunmaya hazırım. Şimdi bir yandan çanta hazırlarken sizlerle bu süreci paylaşmak istedim. Bu süreçte neler yaptım? Kısa bir özet geçeyim:

 • Öncelikle 2015 Eylül ayında yüksek lisans eğitimime başladım. birinci ve ikinci dönem yoğun bir ders dönemi geçirdim. bu süre içerisinde Erzurum’ da yaşadım. 
 • İkinci dönemin sonunda (2016) artık tez konusu belirleme trafiği başlamıştı. Yaz tatilinde memleketimde geçirirken bir yandan da tezime hazırlandım. Tez konusu seçerek danışman hocama mail yoluyla iletiyordum.
 • Sağlıklı bir konu seçme süreci yüz yüzeyken gerçekleşiyor. İstediğim tez konusuna 3. dönemde karar vermiştik.
 • Literatür taraması sonucunda ilk etapta danışmanınız sizden bir çalışma dosyası ve etik kurul başvuru formu istiyor. Bu konuda öneri; yazıp-çizmekten korkmayın. Belki defalarca word dosyası oluşturabilirsiniz. Ben kalem ve kağıt kullanmayı sevenlerden olduğum için, çıktılarını almaya özen gösterdim. Üzerinde okumalarım sonucunda notlar alarak ilerledim.
 • Yazmayı sevmeseniz bile not almaktan geri kalmayın. Ne demişler; ‘söz uçar, yazı kalır.’ Aklınıza asla güvenmeyin. Gelen her konuyu not alın. Tez sürecinde ileride çalışmak istediğiniz konular da yavaş yavaş ortaya çıkıyor. bu konuda danışmanımın henüz ilk dönemde hediye ettiği bir medikal ajandasını hala yanımda taşıyorum. İçinde birçok fikir ve konu var. ayrıca bana geldiğim noktayı hatırlatıyor.
 • Etik kurul dosyasını oluşturduğunuzda, asla bu son diye düşünmeyin. Danışmanınız mutlaka üzerinde değişiklik yapıyor. bu konuda ayrıca bir parantez açmak isterim. (Başka biri ile çalışmak zordur. Her insan farklı bakış açısı ve fikirlere sahiptir. Maalesef bazı danışmanlar kendi bilgilerini ve çalışma konularını öğrencilerine yaptırma eğilimi içerisindeler. Danışmanınıza güvenin; ama sizi tek bir noktaya yönlendiriyor olmasına da sessiz kalmayın.) Ben bu konuda şanslıydım. Danışmanım bana çalışma alanımda bir özgürlük sunmuştu.
 • Etik kuruldan onay aldıktan sonra çalışmanıza başlıyorsunuz. Siz onay çıkana kadar giriş dosyalarını oluşturabilirsiniz. Bir anket ile veri toplayacaksanız bu süreçte ön çalışmasını yaparak, anketinize son halini vermiş olun. ben öyle yapmıştım. böylece etik kuruldan onay çıkar çıkmaz, tıbbi bir araştırma alanı olduğu için çalışma yapacağım gruba uygulama yapmak üzere araştırma hastanesine başvuruyu bir haftada yapmıştım. Bu süreç uzun sürecek. Kamu ya da özel bir kuruluştan etik kurul onayı almak zordur. Beklemeniz gerekir. bu sürede genel bilgiler kısmını tamamlayabilirsiniz. Ben tezimin veri toplaması bittiğinde genel bilgiler kısmını baştan gözden geçirip pek çok ekleme ve çıkartma yaptım.
 •  İnsan ile çalışma yapılan sağlık disiplinlerinde önce etik kurul onayı alınır, sonra teze başlanır.
 • Sonrasında uzun bir veri toplama süreci başladı. 6-7 ay boyunca her sabah 8′ de kalkarak hastaneye giderek veri topladım. Bu sırada elbette Erzurum’ da kendi başıma yaşamak için çalışmam gerekiyordu. Ben de içerik yazarlığı ve fotoğraf asistanı olarak çalışarak ayakta kaldım. (KPSS’ ye hiç çalışmadığımdan ve Erzurum’da özel hastane problemi olduğundan kendi işimi yapamadım. Ayrıca veri toplamadığım günlerde danışmanımın önerisi ile üniversite hastanesinde kendi alanımdaki öğrencilere staj eğitmenliği yaptım.) Bazı günler eve 0 veri ile dönüyordum. Bazı günler eliniz boş döneceksiniz. Kaygı etmeyin diyemem, ben ettim. ama geçiyor. bir şekilde gerekli verileri uzun da sürse toplamayı başardım. 
 • Yüksek lisans çalışmam yarı deneysel bir çalışmaydı. Sonrasında birçok kişiden; ‘Yüksek lisans tezi neden bu kadar kastın ki? Tanımlayıcı yapsaydın hemen biterdi.’ yorumlarını aldım. Ama pişman değilim. Bana muhteşem bir deneyim fırsatı olduğuna inanıyorum.
 • Verileri topladıktan sonra artık analiz ve bulguları literatür ile kıyaslama, tartışma kısmı yazılıyor. İşte bu kısımda ben verileri topladıktan 1 ay sonra yoğun bakım hemşiresi olmak üzere İstanbul’ a geldim. Burada kendime bir düzen kurdum. Ve üzerinden geçen 9 ay boyunca biraz kağnı gibi ilerledim. 

Sonunda olan oldu ve ben tezimi bitirdim. Savunma jürisi belirlendi. Çantamı hazırladım ve nöbete gitmeden önce size bu yazıyı hazırladım. bu arada savunmadan 4-5 gün öncesine jüriye tezinizin bitmiş halini göndermeniz gerekiyor. Ben de Erzurum’ daki bir arkadaşım aracılığıyla tezimi çıktı alıp hepsine ulaştırdım. Yarın nöbet çıkışı uyuyup-uyandıktan sonra, savunmaya hazırlanacağım. Ve pazartesi uçakla Erzurum’a geçeceğim. Erzurum seyahatim ayrıca benim için dinlenme olacak. Haftaya ise 4 günlük iznimin dönüşünü blok nöbet (iki gece üst üste nöbet) tutarak çıkartmış olacağım. Umarım güzel bir savunma ile yeni bir yolculuğa adım atmış olurum. Sağlıcakla kalın.

 

Yazar ekibimiz:

konuk_dilara

Dilara GÜZEY

Hemşire

konuk_dilnaz

DİLNAZ CANPOLAT

Uzman

Hemşire

eda yılmaz0

EDA YILMAZ

Öğrenci

Hemşire

büşra gül

Büşra GÜL

UZMAN

HEMŞİRE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir