Genel

Ötenazi Üzerine Düşünceler

Öğr. Hem. Fatma Çakmak

Ötanazi, bir kişinin yaşamını, yaşamlarının dayanılamayacak durumda olarak algılanması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak demektir. Ötanazi uygulaması bu üçü dışında farklı formlarda da olabilir; örneğin pasif ötanaziye kişinin tedavi edilebilecek ama ölümcül bir bulaşıcı hastalığının tedavi edilmeyerek kişinin pasif olarak, ölümüne yol açılması dahildir. Ötanazinin farklı tipleri farklı yasal uygulamalara tabiidir. Pasif ötanazi genelde birçok ülkede, farklı koşullar altında yasalken, aktif ötanazi çoğu ülkede yasaktır. 

Fikrimi belirtecek olursam;  iki türlü ötenazide uygun değildir. Uygulanmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü canı Allah verdiyse o canı alacakta odur. Bunda kimsenin etkisi olmamalıdır. Bir çok duyum alıyoruz. Yıllarca yaşam destek ünitesine bağlı kalıp, çevrede tekrar iyileşip hayata dönen bu kadar örnek varken, neden ötenazi? Neden savaşmak yok, pes etmek var? Hayattan ve savaşmaktan vazgeçmek, bireyin kendi saygınlığı için de önemlidir. Aynı zamanda bu uygulama, genel kesimin dini inancının İslam olduğu ülkemizde gerçekleştirilmiyor.

Ülkemizde uygulayıcılar açısından bakıldığında; sağlık çalışanının da vicdanen rahatsız olacağını düşünüyorum. Ben böyle bir durumda kalmayı hiç istemem. Çünkü sahip olduğumuz etik değerler ve bazı inançlar, biz sağlık çalışanlarını zorlayan bir durumdur. Ötenazi bizim ülkemize gelirse, olumsuz durumlara yol açabilir. Örneğin; yaş faktörü ele alındığında bu uygulamanın ciddiyetini anlamayabilir ve kaotik bir ortam oluşabilir.

 

Yazar ekibimiz:

konuk_dilara

Dilara GÜZEY

Hemşire

konuk_dilnaz

DİLNAZ CANPOLAT

Uzman

Hemşire

eda yılmaz0

EDA YILMAZ

Öğrenci

Hemşire

büşra gül

Büşra GÜL

UZMAN

HEMŞİRE

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir