Covid-19,  Konuk Yazar Köşesi

KORONAVİRÜS PANDEMİSİNE BAKACAK YETERLİ HEMŞİRE YOK

Merhabalar, ele almış olduğum konuyu modern hemşireliğin kurucusu olan Florence Nightingalin bir sözüyle başlamak istiyorum.

‘Tanrının en değerli armağanı olan hayat, çok defa hemşirenin ellerine terkedilmiştir.’

Bildiğiniz üzereyeni bir koronavirüs türü – SARS-CoV-2 – ilk olarak Aralık 2019’da, Çin’in Hubei eyaletindeki 11 milyon nüfusa sahip bir şehir olan Wuhan’da, belirgin bir nedeni olmayan bir pnömoni salgını sonrasında tespit edildi. Virüs şimdi dünya çapında 150’den fazla ülkeye yayıldı ve 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bir salgın olarak nitelendirildi.

23 Mart 2020 itibariyle, laboratuvarda onaylanmış 332.930 koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) enfeksiyonu vakası vardı ve 14.510 ölüm bildirildi. Çin dışındaki olay ve ölümlerin sayısı 16 Mart 2020’de ülke içindeki olayları aştı.

Sağlık mesleği mensupları da dahil olmak üzere, artan sayıda doğrulanmış tanı, SARS-CoV-2’nin kişiden kişiye yayılmasının meydana geldiğini göstermiştir. Ön üreme sayısının (yani, tek bir vakanın enfeksiyöz dönemi boyunca ortaya çıkardığı ortalama vaka sayısının) 1.4 ile 25 arasında olduğu tahmin edilmektedir, bu da enfekte olmuş her bireyin 1.4 ile 2.5 kişi arasında enfekte olabileceği anlamına gelmektedir.

Doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık personeli, şu anda 341.000’den fazla insanı enfekte eden ve en az 167 ülke ve bölgeye yayılan koronavirüs salgını kontrol altına almak için mücadele etmektedirler.

     Hastaneler dolarken ve gün geçtikçe daha fazla insan enfekte olurken, sağlık personellerine olan ihtiyaçlar da artmaktadır. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) verilerine göre; ‘’1000 kişi başına düşen doktor ve hemşire sayısında Türkiye, sırasıyla 1.9 doktor ve 2.1 hemşire ile son sırada yer alıyor.’’ 

Türkiye’de koronavirüsün yaygın olduğu ve durumun kötüleştiğine şüphe yoktur. Kötüleşen bir koronavirüs salgını için yeterli hemşire yok. Benim gibi hastanede aktif çalışan, yoğun bakım ünitelerinde, acil serviste ve diğer birimlerde çalışan herkesin bildiği gibi, bu çok kötü bir haberdi. Çünkü, doktor ve hemşirelere olan ihtiyaç arttıkça, bakım kalitesi de düşürmekte ve bu durum da bizi rahatsız etmektedir.

Son birkaç hafta içinde, koronavirüs ülke çapında yayıldıkça, birçoğu ülkemizin ventilatörler ve hastane yatakları gibi kritik kaynakların eksikliği hakkında alarm çalmaktadır . Ancak karşılaştığımız en kötü sıkıntı, doktorların ve hemşirelerin, bu yatakları çalıştırabilen, yaşamı destekleyen, intravenöz ilaçları pamp cihazları adı altında yönetebilen ve ventilatör makinelerini çalıştıran sağlık uzmanlarıdır.

         En iyi durumda bile, yetenekli doktor ve hemşire sıkıntısıyla, hayatı tehdit eden solunum sıkıntısı olan Covid-19 hastalarına bakım yapmak, bir karotis arter kanamasını durdurmak için bir bant yardımı kullanmak gibi olacaktır.

  Tedarikçi eksikliğini daha da karmaşık hale getiren, oldukça bulaşıcı olan koronavirüsün doğasıdır. Bir saldırının önünde yürüyen ayak askerleri gibi, birinci basamak doktorlar ve hemşirelerin hasta düşmeleri ve başkaları için bulaşıcı bir risk haline gelmeleri durumunda sağlam yedek personel katmanlarına ihtiyaçları vardır.

En kötü durum senaryomuza bakmak için gereken yüz binlerce doktor ve hemşireyi hemen eğitmenin bir yolu yoktur. Emekli olan ya da sadece kritik bakım, hastane tıbbı, acil tıp ve bulaşıcı hastalıklara aşina olanları dahil etsek bile, yeterli sayıda sağlık uzmanını harekete geçirmenin bir yolu yoktur. Her işe gittiklerinde kendi hayatlarını riske atan doktorların ve hemşirelerin gerçek korkularına değinmenin bir yolu yoktur.

En ciddi sıkıntısını giderebilmemizin tek yolu, hastalığın yayılmasını yavaşlatmak için elimizden geleni yapmaktır.

Ellerinizi sık sık ve uzunca yıkayın. Kendinizi iyi hissetseniz bile evde kalın. Eğer işe gitmeniz gerekiyorsa, hasta hissediyorsanız gitmeyin. Sorununuz acil değilse hastane, acil bakım klinikleri ve acil servislerden kaçının. Ve önce sorularınız varsa – hemen hastanelere gitmeyin – doktorunuzun ofisini arayın ya da ilgili kişiyle iletişim kurmaya çalışın.

Her zamanki gündelik davranışlarımızda bu küçük değişiklikler, yalnızca kendinizi koronavirüs maruziyetine karşı korumakla kalmayacak, aynı zamanda ülkenin en kıt kaynaklarından biri olan sağlık hizmeti sağlayıcılarını koruyacak ve destekleyecektir.


Son olarak sosyal medya üzerinden sağlık profesyonellerin koronavirüs için ele aldıkları sloganlarıyla bitirmek istiyorum.

  • Biz sizin için burada kalıyoruz, siz de hepimiz için evinizde kalın.
  • Evde hayat var.
  • Eskiden küçükler laf dinlerdi, şimdi sıra +65’de.
  • Can sıkıntısı solunum sıkıntısından iyidir.
  • Korona öldürmez, tedbirsizlik öldürür.

Kaynaklar:

Uzm. Hem. Dilnaz CANPOLAT

– Genel Yoğun Bakım Hemşiresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir