Genel,  Hemşirelik

Hemşirelik ve Podcast Dünyası

Uzm. Hem. Öznur Tuğba ÇELEBİ

Teknoloji çağının geliştiği günümüzde hemşireler artık birçok platformda kendilerini göstermeye başladılar. Özellikle İnstagram ve Youtube üzerinde dijital içerik üretimi giderek artıyor. Ortaya gerçekten kaliteli işler çıktığını söyleyebilirim. Hemşirelik Akademisi platformunu kurmaya karar verdiğimde bana ilham olan şey, dijital dünyanın olanaklarını kullanmak ve meslektaşlarıma ulaşmaktı. Bu fikri hayata geçirdiğimde ise çoktan bu işte iyi birçok sayfa ortaya çıkmıştı. Ben de bu dünya içerisinde kendi yerimi almaya çalıştım. 

Podcast ortamı da bu dünyada yer alan seçeneklerden bir tanesiydi. Özellikle farklı mobil uygulamalar arttıkça podcastlere ulaşmak daha kolay hale geldi. Kulaklığını yanından ayırmayan birisi olarak, özellikle yolculuk esnasında podcast dinlemeyi çok seviyorum. Yine bir gün podcast dinlerken ‘neden ben bunu yapmıyorum’ fikri uyandı. Platformlar ve özel ilgim gereği hali hazırda bir mikrofonum ve ses düzenleme uygulamam bulunuyordu. Ben de geçtim bilgisayarın başına ve araştırmaya başladım. Özellikle radyo dünyası, psikoloji ve sosyoloji camiası bu işin içerisinde yer alıyordu. Sağlık sektöründe ise daha çok tv programları ve hekimlik mesleği adına birkaç podcasta rastladım. Fakat alanımızda hazırlanmış bir içerik göremedim. Ben de artan bir ilgiyle nasıl podcast hazırlayacağımı planlamaya başladım. Ve sonrasında ortaya ‘Serum Fizyolojik’ çıktı. Artık kafamdaki plan oturduğu ve fikri hayata geçirdiğime göre, sıra podcastin ne olduğunu insanlara anlatmaya ve belki bu dünyaya katılmak isteyen meslektaşlara yol göstermeye geldi. 

Podcast nedir?

Bir radyo yayını ve ya benzer bir programın internetten sahsi bir ses çalara indirilebilen dijital kaydıdır. Temelde podcast parçaları yayıncı üzerinden bilgisayar ya da telefon ve tablet gibi taşınabilir cihazlara indirilebilir özelliktedir. Günümüzde yayıncılar aracılığıyla yayınlanan podcastler, indirilmeden de dinlenebilmektedir. Bir dizi halinde yayınlanması demek aynı radyo programlarında olduğu gibi sürekli bir dinleyici kitlesine sahip olması anlamına gelmektedir. Podcast içeriklerinin yayılmasıyla içerik üretmek isteyen bireylerin kendi içeriklerinin dağıtımına olanak sağlanmıştır. Kendi medyasını yaymak isteyen içerik üreticileri çeşitli RSS sağlayıcıları kullanarak, kendi dünyasını gerçek dünyaya sunabilmektedirler.

RSS: “Rich Site Summary” (Zengin İçerikli Site Özeti), Genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastlar tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan bir web sayfası bildirimcisidir (Wikipedia, t.y).

Podcast Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Podcast önceleri radyo ve hikaye anlatıcılığı için kullanılmaktayken, zamanla herkesin kendi içeriğini üreteceği bir araç haline geldi. Eğlence içerikleri, soru-cevap içerikleri ve eğitim içerikleri gibi alanlarda podcast kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.  Podcastların eğlence amaçlı kullanımı dışında eğitim amaçlı ve iş amaçlı kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Örneğin öğrencilerin çeşitli dersleri podcast olarak takip etmesi ya da iş dünyasında çeşitli verilerin podcastlar sayesinde takibi mümkündür.

Podcast Hazırlamaya Başlamak

Podcast hazırlamaya başlamak için sorulacak ilk soru; ‘gerçekten istekli miyim?’ olmalıdır. Çünkü düzenli içerik üretilmesi gereken ve anlatmaya istekli olmanızı gerektiren bir işe kalkışacaksınız. Eğer benim anlatacaklarım var ve anlatmayı seviyorum diyorsanız, hiç çekinmeden kolları sıvayabilirsiniz. Bunun için sizlere birkaç şey gerekiyor. Ben burada profesyonel podcast yapmayı ve ekipmanlarını anlatmayacağım. Benim de kullandığım ve ekonomik biçimde podcast işine nasıl gireceğinizi anlatacağım.

  1. Program adına karar verin. Serinizin adı ne olacak? Burada önemli olan ilgi çekici bir isim olmasıdır. Diğer içeriklerin arasından sıyrılacak ve biraz daha içerik hakkında genel bilgi verecek bir başlık seçmeniz gerekiyor.
  2. İçeriğe karar verin. Öncelikle kendinize en azından birkaç bölümlük bir plan çıkartın. Bu sayede önünüzdeki yolu biraz daha kesinleştirmiş olursunuz.
  3. Bir kapak fotoğrafı tasarlayın. Kare ve png dosya formatında, başlık ve içeriğe ait bir görselin yer aldığı bir tasarım yapabilirsiniz. İçeriğinin çok kalabalık olmamasına ve ilgi çekici olmasına özen gösterin.
  4. Bir sonraki aşama ise kayıt aşaması. Bunun için sadece cep telefonunuz ve kulaklığını kullanabilirsiniz. Başlangıç için yeterlidir. eğer elinizde ses düzenleme programı varsa, başlangıçta yeterince iş görecektir. Ben kaydı bilgisayarımdan alıyorum. Ve bir yaka mikrofonu kullanıyorum. (İsteyenler için: Boya By-M1 ) Ses düzenlemek için de ücretsiz bir uygulama olan Audacity son derece iş görüyor. Kullanımı son derece basit. Youtube’ de aratarak rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
  5. Kaydı aldınız ve düzenlemelerinizi yaptınız. Sıra geldi yayınlamaya. Hesap açamadan önce en azından bir bölüm hazırlamanız gerekiyor. Bunun için RSS sağlayıcına ihtiyacınız olacak. RSS için manuel bir site de kullanabilirsiniz. Fakat günümüzde ücretli/ücretsiz pek çok podcast yayıncısı RSS beslemesini sizlere sunuyor. 
  6.  Podcast yayıncısı olarak ücretli ve ücretsiz pek çok seçenek mevcut. (Örn: SoundCloud, Spreaker, Anchor )Ben halihazırda anchor kullanıyorum. Ücretsiz ve pek çok düzenleme seçeneği sunuyor.
  7. Sisteme kayıt olarak gerekli yerlere dağıtımını yapabilirsiniz. Genelde birçok site sizi zaten yönlendiriyor. Burada bakmanız gereken Spotify, Google Podcast ve ApplePodcast gibi platformlara güncel dağıtım yapan bir sağlayıcı olması.

Tüm bu adımları yaparak kendi podcastinizi yayınlayabilirsiniz. Bu konuda uzman değilim, fakat ben bu adımları öğrenerek yerine getirdim ve ‘Serum Fizyolojik’ i sizlerle buluşturdum.

Hemşirelikte Podcast Örnekleri

Ülkemizde yaptığım araştırmalarla bir örnek bulamadım. eğer sizin bildikleriniz var ise lütfen yorum kısmında katkılarınızı eksik etmeyin. Dünya’da podcast sektörü çok geliştiğinden araştırmalarım sonucunda 25-30 kadar programa ulaştım. Bunlardan birkaç tanesini sizlerle paylaşacağım.

  1.  The Handover Nursing Podcast: 

Ausmed, sağlık profesyonelleri için hazırlanmış bir Sürekli Mesleki Gelişim / Sürekli Eğitim platformudur. Avustralya merkezli bu platform hemşireler için hikaye anlatma tekniklerini kullanarak hemşirelik profesyonelleri için içerik hazırlamaktadır.

2. NursingStandard Podcast: 

İngiltere’de 2017 yılından beri hazırlanan bir podcast serisidir. Sunucu Matthew Mckew profesyonel hemşireler ve politikacılarla röportaj yaptığı, her bölümde farklı konu ve konukları ağırladığı bir podcast programıdır.

3. Good Nurse Bad Nurse: 

Hemşirelik profesyonelleri için güncel ve hemşirelikle ilgili olayların dinleyicilere aktarıldığı sunan bir seridir. İki hemşire farklı hikayeleri , özel konuklar ile podcast hazırlamaktadır.

4. NursEM:

Acil serviste çalışan hemşireler için hazırlanmıştır. Acil servisin ön saflarında sorunlu durumların (ve olası çözümlerin) konuşulduğu  hemşirelik alanından uzmanların konuk olduğu bir seridir.

5. Correctional Nursing Today: 

Cezaevinde çalışan hemşireler için, çalışırken karşılaşılan problemleri göstermek amacıyla oluşturulmuştur. 2018 yılında sona ermiş olup arşivden dinlenebilmektedir.

Sizler için derlediğim bazı programlar bunlar. Başlıklarına tıklayarak ilginizi çekerse izleyebilirsiniz. Bir gün podcast dünyasında daha fazla ses çıkarabilmemiz ümidiyle. Sağlıkla kalın. 

Kaynaklar:

  1. Gülseçen, S. Gürsul, F. Bayrakdar, B. Çilengir S. & Canım, S. (2010). Yeni Nesil Mobil Öğrenme Aracı: Podcast. Akademik Bilişim’10 – XII. Akademik Bilişim Konferansı Bildirileri. (10 – 12 Şubat 2010] içinde (787-792 ss.) https://ab.org.tr/ab10/kitap/gulsecen_gursul_AB10.pdf 
  2. Ülkü, O. & Öze, N. (2019). Chaper 10: Flow of İnterpersonal İnformation in technology age, a podcasting example: Medyapod. E. Doğan, N. Öze (Ed.). Debates on Media & Comminication Studies içinde (121-133 ss.). İstanbul: İjopec Publigation.

Yazar ekibimiz:

konuk_dilara

Dilara GÜZEY

Hemşire

konuk_dilnaz

DİLNAZ CANPOLAT

Uzman

Hemşire

eda yılmaz0

EDA YILMAZ

Öğrenci

Hemşire

büşra gül

Büşra GÜL

UZMAN

HEMŞİRE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir