Katıldığımız Etkinlikler

HemAkademik ‘Antibiyotik Direncinin Geldiği Son Nokta’ Adlı Toplantıdaydı.

Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği ve Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri işbirliği ile 18-24 Kasım ‘Avrupa Antibiyotik Farkındalık Haftası” nedeniyle 23 Kasım’da etkinlik düzenlendi.

Hemşirelik Akademisi olarak ‘Antibiyotik Direncinin Geldiği Son Nokta’ konulu toplantıya katıldık. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi’ nin ev sahipliği yaptığı toplantıda hekim, eczacı ve hemşire olarak farklı disiplinlerin bir ekip dayanışması içerisinde olduğu bir toplantı geçirdik.

3 oturum halinde gerçekleşen toplantıda antibiyotik direnci, antibiyotiklere alternatif tedaviler ve hastane enfeksiyonları üzerine konuşuldu.

Enfeksiyon hastalıklarında antibiyotik kullanımı ve hastane enfeksiyonları konusunda, gündemin konusu hiç şüphesiz antibiyotik direnci. Günümüzde antibiyotik kullanımı konuşulduğunda WHO’ ya göre 2050 yılında enfeksiyonlara karşı elimizde herhangi bir silah kalmamış olacak. Çalıştığımız alanlarda enfeksiyon hekimleri doğru antibiyotik seçimi ve enfeksiyonlarla doğru tekniklerle savşmak konusunda kendilerine düşen görevi tartışırken, biz hemşireler de hastane enfeksiyonlarını önlemeye yönelik olarak elimizden neler gelebileceğini tartıştık. Sağlık bakanlığı verileri ile titiz bir çalışma yürüten eczacılar, reçetesiz antibiyotik vermeme konusunda kendilerine düşen görevlerden bahsettiler. Bu konuda yapılan çalışmalar oldukça etkiliydi.

Hemşire olarak alanlarda antibiyotiklerin uygulayıcı konumunda görev yaparken, ayrıca hastane infeksiyonlarının önlenmesinde de etkin rol oynamaktayız. Burada söz konusu başlıklar;

  • Damar içi katater enfeksiyonları
  • Üriner katater enfeksiyonları
  • Ventilatör ilişkili enfeksiyonlar

olarak karşımıza çıkıyor.

Toplantıda bu başlıklar üzerine Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği güzel sunumlar hazırlamıştı. Sağlık ordusunun neferi olarak Antibiyotik direnci ile savaşırken, Hastane infeksyonları konusunda yapabileceğimiz bir çok şey bulunuyor. Hepizime bu konuda büyük görev düştüğünü unutmayalım. Hepinize sağlıklı günler diliyorum.r

-Parende

Uzm. Hem. Öznur T. ÇELEBİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir