Katıldığımız Etkinlikler

HemAkademik 1. Ulusal Dijital Hemşirelik Kongresi’ ndeydi.

Hemşirelik alanında, dijital alan yaşanan gelişmeler etkisini gösteriyor. Pek çok alanda artık teknoloji ve dijitallik olmadan, gelişme gösterilemiyor. Hemşirelik mesleği da bu alanda gereksinimleri olan meslekler arasında başı çekiyor. Hasta bakımı ve sağlığın sürdürülmesi esasında, teknolojik gelişmelerden faydalanılması gerekiyor. Bu gereksinimin farkında olan profesyoneller tarafından hemşireliğin ilk dijital kongresi Mart ayında İstinye Üniversitesi’ nde gerçekleştirildi. Teknolojik yenilikleri takip eden değerli katılımcılar, kongrede sunumlarını gerçekleştirdiler.

Hemşirelik Akademisi olarak, dijital gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Bu kapsamda kongre bizim için kaçırılmaz bir fırsattı. 29 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında İstanbul’ da gerçekleşen kongreye katılımımızı gerçekleştirdik. Platform kurucusu olarak, mevsimin getirilerinden olan gripten muzdarip olsam da kongreye gidebilme fırsatını yakaladım.

Gündüz oturumlarında kongre başkanı Prof. Dr. Engin Ulukaya’ nın açılış konuşması ve yabancı katılımcıların konuşmaları gerçekleşti. Hemşirelik bilişimi, Omaha sistemleri ve eğitimde teknolojinin kullanılması adına davetli katılımcılar konuşmasını gerçekleştirken, izleyicilerin merak ettikleri konulara da yer verildi.

Kongre’de alanda eksiklerden birini doldurmanın öncüsü olan Hemşirelik Bilişimi Derneği – (HemBilDer) adına kurucu Dr.Öğr.Üye. Nuran AYDIN ATEŞ konuşmasını gerçekleştirdi. Dernek hakkında bilgiler vererek sektördeki ilerlemelerden ve faaliyetlerinden bahsetti.

Dernek hakkında bilgi almak için; derneğin resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

www.hembilder.org

Oturumlarda dikkati çeken bir başka konu da; dijital hastane sistemleri oldu. Yurt dışında hızlı bir şekilde gelişim gösteren uzaktan hastane sistemleri, her koşulda ve her yerden sağlığa erişim modelleri üzerinde duruldu. Kongre sponsoru MLP Care tarafından düzenlenen sunumlarda planlaması yapılan dijital hastane modellerinden bahsedildi. Hemşirelik alanında ise; teknolojik gelişmelere uyum sağlama ve hasta bakımına entegre etmek adına Doç. Dr. Fatma Eker tarafından geliştirilen E-Care uygulamasından bahsedildi. Hastalar ve hemşirelik öğrencilerinin hayatını kolaylaştırmak amacıyla yapılan bu sistemde dijital bakım planı ve girişimlerin planlanmasını gördük. Hastaya spesifik olan sistemde, hastanın gereksinimlerine kısa sürede çözüm bulmak hedeflenmiş.

Kongre alanında sergilenen poster sunumlarında ise; Yapılan dijital yeniliklere ve dijital hemşireliğe ilişkin çalışmalar bulunuyordu. Seneye 2. Ulusal Hemşirelik Kongresi’ nde daha fazla gelişem ile buluşabilmek ümidiyle…

Kongre sunum alanından, grip nedeniyle ateşimin tavan yaptığı anlardan 😇

Öğr. Gör. Öznur T. ÇELEBİ

-parende

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir